Kumarhaneler Tekrar Açılacak mı?

kumarhaneler açılcak mı

Kumarhaneler, ülkemizde 1998 yılında o zamanki hükümetin aldığı karar neticesinde kapatılmıştır. Ülkeye, kapatılmasından önce ve sonra sürekli 2 farklı görüş hâkimdi. Bir taraftan geçimini bu yolla sağlayan insanlar kapatılmasın diyorlardı. Diğer taraftan ise kumar oyunlarından mağdur olan aileler kapatılsın diyordu. Anlayacağınız üzere 2. kısımdaki aileler baskın çıkmış ve kapatılmıştır.

Kumarhaneler tekrar açılacak mı? sorusunu irdelemeden önce neden kapatıldığı iyice anlaşılmalıdır. Aileler neden kapatılsın istiyordu ve nasıl mağdur oldular soruları cevaplanmalıdır. Bu yazımızda bunlara cevap verdikten sonra tekrar açılacak mı sorusunun cevabını açıklayacağız.

Kumarhane Mağdurları

kumarhane oteli

Kumar oyunlarına karşı herkes başta ön yargılıdır. “Aman benim oğlumda kumar batağına düşüverir” sözlerini çevrenizdeki pek çok insandan duymuşsunuzdur. Bu aslında tamamen ön yargıdan ibarettir. Dünyada oynanan pek çok oyun vardır. Mesela futboldan örnek verelim. Belki milyonlarca kişi futbol oynamaktadır. İçlerindense belki yüzlercesi sakatlanmış ve futbol kariyeri o noktada bitmiştir. Siz hiç duydunuz mu? Benim oğlum futbolcu olmasın diyen anne ve babayı. Niye? Çünkü futbolda çok ciddi paralar dönmektedir, kazancı iyidir. Hele ki birde iyi topçuysanız sizin ve ailenizin hayatı kurtulmuş demektir.

Diğer taraftan aynı durum kumar içinde geçerlidir. Kumar oynayan milyonlar değil, belki de milyarlarca insan vardır. Ancak içlerinden yüzlerle ifade edilen kısmının başına kumar yüzünden bir şey geldiği zaman çok büyük olaylar olmaktadır. Anlatmak istediğimiz de aslında budur. %1 belki %0,1’ler ile ifade edilen kavramlar insanların ön yargısı sebebiyle çok farklı değerlendirilebilmektedir. Bir tanesi iyi olurken, diğeri dünyanın en kötü durumu olarak algılanabilmektedir.

Bu yazımızdan lütfen şu sonuç çıkmasın, kumarhane mağdurları demagoji mi yapıyor? Tabi ki hayır. Biz sadece ön yargıdan bahsetmeye çalıştık. Elbette kumardan dolayı evini barkını, ailesini ve hatta canını kaybeden pek çok insan var. Bu bir gerçektir. Ancak, hangi işe girerseniz girin %1 oranında her iş risk taşımaktadır. Yolda yürürken dahi bir arabanın çarpma ihtimali, başımıza yukarıdan saksı, kiremit düşme ihtimali bulunmaktadır.

Neden Mağdurlar?

Çok özel sebepler dışında kumarhaneden mağdur olan insanlar kendi nefisleri yüzünden mağdur olmuşlardır. Nefsine hâkim olamayan insanlar boyundan büyük borçlara girmiş ve sonucunda bu borçları ödeyememişlerdir. Hatta bir şekilde bu borçları ödese dahi, hemen akabinde tekrar kumar oynamaya başlamış ve yeniden borca girmişlerdir. Eninde sonunda o borcu ödeyememiş ya canından olmuştur ya da hapse girmiştir.

Kumar oyunları bağımlılık yapmaktadır. Oynayan insanlar için alkol, sigara ne demekse, kumarda o demektir. Sigara içen bir insan nasıl kendi hayatını sonlandırıyorsa, kumarda da hiçbir fark yoktur. Dolayısı ile oynayan insanda sonunun ne olacağını bile bile devam etmektedir. Onları yadırgamaktan ziyade yardımcı olmak, bir hastaymış gibi yaklaşmak çok önemlidir.

Yukarıdaki durumlar neticesinde kapanmış olan kumarhaneler tekrar açılacak mı? Bence bu sorunun cevabı en azından bir 5 yıl daha açılmayacak yönündedir. Ne kadar ülkemize dövizde girse, bu sektör yasaklandığında 50.000 kişi işsizde kalmış olsa maalesef kumarhanelerin şuan için açılması söz konusu dahi değildir. İlerleyen zamanlarda, halkın içerisinden sesler çıkmaya başlarsa eğer, bu konu yeniden gündeme gelecek demektir. Ancak şuan için bir kişiden bile kumarhaneler açılsın sözünü duyamazsınız. Bir beş yıl sonra kalemi tekrar elime aldığımda belki de sizinle kumarhanelerin açılma ihtimalini tartışıyor olabiliriz. Kim bilir?

Puanımız
Makale Size Yardımcı Oldu Mu?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Be the first to comment on "Kumarhaneler Tekrar Açılacak mı?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


%d blogcu bunu beğendi: